Systémová akupunktúrna diagnostika a liečba pacientov s prejavom obliterujúcich ochorení
Mochnáč, T. M.D. Systémová akupunktúrna diagnostika a liečba pacientov s prejavom obliterujúcich ochorení dolných končatín.Atestačná práca 6, 2010.
Cieľom tejto práce, je podať komplexný pohľad akademickej medicíny aj tradičnej
východnej medicíny na dynamiku vývoja patologického procesu, etiológiu, stanovenie diagnózy a liečbu pacientov s obliterujúcim ochorením dolných končatín.
Problém aterosklerotického poškodenia tepien končatín v súčasnej modernej dobe vystupuje do popredia a zamestnáva tímy odborníkov rôznych medicínskych disciplín na celom svete. Narastajúci trend incidencie a mortality cievnych chorôb a ich súvis so žalostným životným štýlom našej populácie zostávajú aj naďalej len známymi skutočnosťami. Napriek pokroku v konzervatívnej aj chirurgickej liečbe zostávajú ešte rezervy v multidisciplinárnom prístupe a určite aj v začlenení akupunktúrnej starostlivosti do liečby, ktorá poskytuje holistický pohľad na pacienta. Podľa našich skúseností akupunktúrna diagnostika a liečba rozširuje funkčné rezervy organizmu, ktoré pri bežnej liečbe potláčané.
Výsledkom je často krát fatálny stav - strata končatiny, orgánový infarkt s následnou invalidizáciou.
Závažným problémom je totiž šablónovitosť v stanovení diagnózy, šablónovitosť v liečbe a čakanie na vývoj komplikácií, ktoré sa následne prejavujú akútnym stavom.
Ateroskleróza je systémové ochorenie, ktoré postihuje celý tepnový systém organizmu. (Karetová, 2001) Objavuje sa ako výsledok interakcie medzi faktormi genetickými a rizikovými vplyvmi prostredia , ktoré sú významne ovplyvnené socioekonomickými a kultúrnymi faktormi.
Z vplyvov prostredia sú rozhodujúce spôsob stravovania a fajčenie, ktoré najvýznamnejšie ovplyvňujú rozdiely vo výskyte kardiovaskulárnych ochorení medzi populáciami.
Najvýznamnejšie rizikové faktory sú nikotinizmus, hyperlipoproteínémia, arteriálna hypertenzia.
Ďalšie nezávislé rizikové faktory – diabetes mellitus , obezita, a telesná inaktivita.
Hľadá sa aj miera rizika aterogénneho pôsobenia a možnosti intervencie u novo identifikovaných faktorov ako sú zvýšená hladina lipoproteinu, hyperfirbrinogénémia a ďalšie hemokoagulačné odchýlky ( tkanivový aktivátor plazminogénu ), nedostatok estrogénov, hyperinzulínémia, nedostatok antioxidancií, zvýšené markery zápalu ( hl. C –reaktívny proteín).